Zea

Zea (NL)

"Rengeteg kedvenc új előadóm van, de rajtuk kívül még sokan olyanok is, akik már nagyon régóta színen vannak, de újra meg újra lenyűgöznek. Például most láttam Amszterdamban a The Exet és elképesztőek voltak." - mesélte A38-as koncertje előtt a Recordernek Thurston Moore, a Sonic Youth gitáros-énekese. Aki mellesleg fel is lépett a zenekar három évvel ezelőtti „fesztiválján”, ami egyfajta utazócirkuszként járta körbe Hollandiát. Utóbbi jó példa arra is, hogy az alapból is establishmentellenes kollektíva mindig is szerette a saját útját járni – akárcsak a rájuk is nagy hatást gyakorló honfitárs, a Crass. Arnoldék tőlük vették át többek közt a kollázsszerű albumok ötletét is, vagyis hogy a számokat nem szigorúan a zenekar rögzítette, hanem akadnak rajta kollaborációk, improvizációk és szólóban felvett dalok is. A nyolcvanas évek végével aztán a gerincvelőből előtörő politikus punkjukat felváltotta a különböző népek folklórja, valamint a szabad improvizáció iránti érdeklődés – innentől pedig nem volt megállás a számukra.

„Mintha a Public Image Ltd.-et Captain Beefheart irányítaná” - írta róluk a Mudbird Shivers című lemez kapcsán egy kritika és talán ez a legjobb megfogalmazás. Johnny Rottenékhez hasonlóan a The Ex tagjai is érdeklődtek az afrikai és jamaikai törzsi zenék iránt, amit aztán angstos poszt-punkkal és korai indusztriális hatásokkal vegyítettek. Ehhez jött még az improvizáció, a korai avantgarde és az európai folk iránti heves érdeklődésük, a végeredményt pedig azóta sem tudta senki reprodukálni. Szerencsére nem is kellett, Arnoldék ugyanis elképesztő tempóban ontották magukból a lemezeket, miközben a főhősnek arra is volt ideje, hogy olyan lemezeken működjön közre mint az A38-on is fellépett Fire! Orchestra Exitje és közben új tehetségekre is vadásszon…

...valamint a Zeavel is turnézzon. Bár még a kilencvenes években szintén zenekarnak indult, manapság, manapság mégis az ő szólóprojektjét takarja. Elektronikus breakpop egy gitárra, dobgépre, szintetizátorokra és egy samplerre, megfejthetetlen ritmusok, brutális basszusok, elképesztő energiák. Bármi megtörténhet a színpadon és valószínűleg meg is történik majd.

Felállás:

Arnold de Boer - gitár, ének, dobgép, sampler, szintetizátorok

Linkek