Laár András-interjú

Laár András-interjú

- Mióta foglalkozol a buddhizmussal?

1985 óta foglalkozom a buddhizmussal. Először csak könyvekért mentem a Buddhista Misszióba, de aztán egyre gyakrabban látogattam el az ottani programokra, majd egy pár hónap után elkezdtem járni a Körösi Csoma Buddhológiai Intézet buddhista papképző szemináriumára, ahol 4évig tanultam buddhista és hindu filozófiát, hallgattam zen előadásokat, és megismerkedtem az asztrológiával, az I-Ching módszerével, valamint a Tarot kártya használatával.

- Miért választottad a buddhizmust?

A buddhizmus nagyon megérintett mind tudati, mind pedig lelki szempontból. Semmiképpen sem szeretném más vallásokkal szembeállítani, de az tény, hogy ennél bölcsebb, és szeretetteljesebb tanítást máshol nem tapasztaltam. Már rögtön az első benyomásaimtól kezdve azt éreztem, hogy ebbe a szellemi közegbe vágyakoztam mindig, és végre ilyen értelemben "hazataláltam".

- Mi a kedvenc buddhista tanításod, ki a kedvenc buddhista tanítód?

A kedvenc buddhista tanításom a vidzsnyána-váda, azaz a tudat-tan, valamint a dzogcsen. Legfontosabb buddhista tanítóm Dr. Mireisz László, akitől annak idején a papképzőn tanultam, és akivel később szoros munkakapcsolatba kerültem, és vele együtt vehettem részt a Tan Kapuja Buddhista Egyház, és Főiskola megalapításában. Ugyanakkor nagyon inspiráló számomra Namkhai Norbu Rinpoche dzogcsen tanítása is.

Rendkívül tisztelem XIV. Dalai Láma Őszentségét, és a legkülönfélébb Lámákat, Boddhiszattvákat, Tanvédőket.

- Milyen szerepet tölt be az életedben a meditáció?

A meditációt minden nap gyakorlom. Több formáját is használom, az elcsendesedéstől a mantrázáson keresztül, egészen a szertartás-gyakorlatokig.

- Hogyan egyeztethető össze a mindennapi pörgős életed és a buddhizmus lecsendesültsége?

A mindennapi pörgés mellett nagyon fontos számomra tudatom felszabadítása a negatív tudati formák uralma alól. Ezért például az utazások alatt magamban mindig mantrázom, és a felmerülő, esetleges negatív emócióimat a dzogcsen tanítások módszereivel oldom fel.

- Hogyan segíthet egy nyugati embernek a buddhizmus?

Azt gondolom, hogy a nyugati ember teljes kizökkentsége épp a buddhizmus segítségével korrigálható. A szélsőségesen kifelé fordult tudatnak általában nincs módszere arra, hogy önmaga felé fordulva lecsendesüljön, és hogy visszaszerezze az uralmát a benne zajló folyamatok felett. A buddhizmus erre célzott módszerei viszont ma is könnyen használhatóak, és megoldást jelenthetnek a mindennapi élet harmonizálásához.

- Miért van szükség szerinted egy buddhista webrádióra?

Nagyon örülök, hogy elindult ez a buddhista web-rádió. Sokunknak fog mindennapi kapaszkodót nyújtani ebben a szellemiségtől megfosztott, kizárólag az üzleti és hatalmi célokat szolgáló "kulturális ömlesztvény" áradása közben, amely a médiákat manapság uralja.

- Mi várható a Buddha FM-es előadásaidon?

Az előadásom címe: "Buddhizmus a mindennapi életben". Azt fogom elmondani, hogy milyen szellemi lépések megtételével, valamint milyen praktikus gyakorlatokkal kerülhet az ember abba a szellemi állapotba, amelyből kiindulva egyáltalán reménye lehet arra, hogy ne nyelje el a mesterségesen gerjesztett érzelmi hullámzás pokla, és hogy - ha kis mértékben is - hatalmat szerezzen belső működései felett. A mai ember világnézete nem alkalmas arra, hogy boldogan, megelégedetten éljen, miközben mégis mindenki erre vágyik. A buddhista létszemlélet segítségével azonban mindnyájan rátalálhatunk a valódi "Forrásra", amelyből a jelenségek erednek. Ez a forrás valójában mibennünk rejtőzik, és feltárása kulcsfontosságú a harmónia megteremtése szempontjából.